Zrównoważony rozwój

Budynek „Platinum” w Wiesbaden lśni dosłownie i w przenośni, a to za sprawą zarówno zastosowanych pionierskich norm budowlanych, jak i wysokiej przejrzystości szkła z grupy Saint Gobain.

Nowa inwestycja Hessen Agentur w Wiesbaden miała być przykładem wdrażania idei zrównoważonego rozwoju. Wszystkie materiały użyte do budowy nowego hybrydowego obiektu musiały zatem spełniać najwyższe wymagania w tym zakresie. Elementy wykonane ze szkła przeciwsłonecznego Saint-Gobain COOL-LITE SKN 183 z użyciem ramek dystansowych SWISSPACER zostały dostarczone przez partnera sieci CLIMAplusSECURIT, firmę Glas Herzog z Waghäusl - producenta szyb zespolonych. Obiekt „Platinum” w Wiesbaden jest obecnie uważany za ustandaryzowane rozwiązanie dla budynków użyteczności publicznej pod względem zrównoważonego rozwoju. Widocznym tego znakiem jest platynowy certyfikat Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (DGNB). Wyróżnienie to zostało nadane, ponieważ budynek wykonany jest całkowicie z naturalnych materiałów. Od elewacji po wnętrza został stworzony w oparciu o koncepcję energetyczną, która zakłada zarówno energooszczędność, jak i wytwarzanie energii odnawialnej. Architektura budynku to przykład budownictwa hybrydowego łączącego drewno, które sprzyja redukcji emisji CO2 z innymi odnawialnymi materiałami budowlanymi. Projektanci dołożyli wiele starań, aby biura zlokalizowane wewnątrz budynku wyglądały naturalnie i były przyjazne dla użytkowników.

Wzór dla budynków użyteczności publicznej w Hessen

Dzięki połączeniu drewna z hybrydową metodą wznoszenia konstrukcji nośnej, architekci z firmy Neumann Architekten Frankfurt w pełni wykorzystali zalety drewna, betonu i stali. Same drewniano-betonowe stropy wymagały około 50% mniej betonu i około 35% mniej stali niż tradycyjne stropy żelbetowe. Niska waga konstrukcji drewnianej umożliwiła zmniejszenie wymiarów płyty stropowej o 25% w porównaniu z typową konstrukcją żelbetową. Dzięki tym rozwiązaniom projektanci zredukowali emisję CO2 o 1160 ton.

Pierwszy hybrydowy budynek biurowy w Wiesbaden

Kluczowym aspektem przy wyborze zastosowanych materiałów budowlanych była ich zdatność do recyklingu. Drewno, szkło i aluminium to materiały budowlane, które po rozbiórce budynku mogą zostać ponownie wykorzystane w innej inwestycji lub poddane procesowi recyklingu. Budynek „Platinum” spełnia również swoją funkcję jako przykład konstrukcji neutralnej dla klimatu. Neutralność tę zapewnia zbiornik buforowy do ogrzewania i chłodzenia oraz moduły paneli słonecznych o łącznej powierzchni 1.300 m2 zlokalizowane na elewacji i dachu budynku. Umieszczona na elewacji innowacyjna instalacja fotowoltaiczna, pomimo jasnej barwy paneli skutecznie przetwarza energię słoneczną na prąd, wytwarzając około 150 MW energii elektrycznej rocznie, co w zupełności zaspokaja potrzeby budynku biurowego

Estetyka i najlepsze właściwości

Wysokie wymagania postawiono również szybom izolacyjnym: użytkownicy sześciokondygnacyjnego budynku biurowego mogą cieszyć się wysokim poziomem komfortu cieplnego i jednocześnie najlepszym dostępem do światła dziennego. Kolejnym wymogiem związanym z zastosowaniem potrójnego przeszklenia przeciwsłonecznego była ochrona przed wypadnięciem i izolacja akustyczna budynku na poziomie odpowiednio 46 i 41 dB. Odbicie światła zewnętrznego nie mogło przekroczyć 14%. Mając na względzie te wymagania partner CLIMAplusSECURIT, firma Glas Herzog z wybrała projekt ze szkłem przeciwsłonecznym COOL-LITE SKN 183. Szkło o tak wysokiej przezierności nie tylko najłatwiej przepuszcza światło dzienne, ale także daje nowe, dodatkowe możliwości w zakresie zarządzania energią dostarczaną do budynku. Dzięki optymalnym wartościom zacienienia i jednocześnie wysokiej przepuszczalności energii na poziomie 36%, w budynku można zredukować do minimum moc wymaganą do jego właściwego schłodzenia.  

Szkło COOL-LITE SKN 183 połączono z laminowanym szkłem bezpiecznym STADIP w celu zapewnienia ochrony przed wypadnięciem. Szkło STADIP SILENCE zapewnia też izolację akustyczną, natomiast PLANITHERM XN wydajną izolację termiczną. Wysokiej jakości ramka dystansowa Swisspacer Advance gwarantuje wydajną efektywność energetyczną na krawędzi szyby, a jej doskonały bilans emisji CO2 świadczy o zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju konstrukcji okien i fasad. Szwajcarska firma Swisspacer jest jednym z niewielu producentów ramek dystansowych, która do swoich wyrobów, niezależnie od ich wariantu dostarcza Deklarację Środowiskową Produktu (EPD). Łącznie w budynku „Platinum” zamontowano ponad 1.000 m2 szyb zespolonych.

„Często mamy zamówienia na duże przeszklenia fasadowe, ale po raz pierwszy zastosowaliśmy COOL-LITE SKN 183. Najlepsza izolacja termiczna, bezpieczeństwo dla użytkowników oraz skuteczna izolacja akustyczna - to jest dokładnie to, co chcemy propagować i sprzedawać,” mówi Andreas Herzog, dyrektor Glas Herzog GmbH: “To przyjemność móc korzystać z wysokiej jakości szkła o najlepszych właściwościach, zwłaszcza w tak ambitnym projekcie”.

Dane obiektu:

  • Obiekt: Platinum
  • Użytkownik: Siedziba główna przedstawicielstwa firmy w Hesji (Hessen)
  • Właściciel budynku: OFB Projektentwicklung GmbH, Frankfurt a. M.
  • Lokalizacja: Mainzer Straße 18, Wiesbaden
  • Architekci: Neumann Architekten GmbH, Frankfurt nad Menem
  • Szyby: CLIMATOP COOL-LITE SKN 183 z ramkami dystansowym
  • Swisspacer Advance, STADIP SILENCE, PLANITHERM XN
  • Dostawca szkła: CLIMAplusSECURIT partner Glas Herzog GmbH, Waghäusl
  • Oddanie do użytku: Jesień 2023 r.
  • Certyfikacja: Certyfikat wstępny DGNB Platinum