Słoneczne perspektywy

Światło dzienne odgrywa ważną rolę dla naszego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Aby zapewnić dużą ilość światła dziennego we wnętrzach, w budownictwie często stosowane są wielkopowierzchniowe przeszklenia elewacji, ale jest to zarazem obszar stwarzający ryzyko powstawania znacznych strat ciepła.


Rozwiązaniem tego problemu są szyby o wysokiej termoizolacyjności, które odfiltrowują dużą część cennego światła dziennego. W przypadku budynków o mniejszych wymiarach okien może to być czynnik o bardzo istotnym znaczeniu. W efekcie budynki mają dobrą izolację cieplną, ale ze względu na mniejszy dopływ światła dziennego wzrasta zapotrzebowanie na doświetlenie pomieszczeń światłem sztucznym. Imponujące wyniki w zakresie izolacji cieplnej oraz wykorzystania energii słonecznej i światła dziennego można uzyskać się dzięki zastosowaniu kombinacji produktów ECLAZ® firmy Saint-Gobain Building Glass i ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER Ultimate.


Mocna kombinacja

ECLAZ® to zupełnie nowa generacja szkła termoizolacyjnego: dzięki nowo opracowanej technologii powlekania łączy ono w sobie bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne z wyjątkowo wysokim przenikaniem światła dziennego i znacznym uzyskiem ciepła z nasłonecznienia. CLIMATOP ECLAZ® to potrójne szkło termoizolacyjne, szczególnie odpowiednie do zastosowań w klimacie zimnym i umiarkowanym. W regionach cieplejszych często wystarczające jest zastosowanie podwójnej szyby zespolonej CLIMAPLUS ECLAZ®, która również odznacza się doskonałą izolacyjnością cieplną i przepuszczalnością światła.Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate skutecznie eliminuje zimne mostki na krawędzi szyby i zapewnia bardzo korzystne wartości Psi i UW. Należy ona do ramek dystansowych o najlepszych parametrach spośród modeli dostępnych na rynku. W połączeniu z powłoką niskoemisyjną ECLAZ® pozwala to na znaczne podniesienie efektywności cieplnej, dopływ światła dziennego i wykorzystanie ciepła ze słońca. Porównanie dla okien z PCV o wymiarze referencyjnym 1,23 m x 1,48 m i szerokości ramy 117 mm z podwójną szybą zespoloną, standardową powłoką niskoemisyjną i aluminiową ramką dystansową pokazuje, że kombinacja szyb termoizolacyjnych ECLAZ® i SWISSPACER Ultimate pozwala obniżyć wartość Psi na krawędzi szyby o ponad 50 procent, a wartość UW całego okna nawet o 10 procent. Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii wynosi dla tej konfiguracji 71 procent i pozwala na zwiększenie wykorzystania energii słonecznej o 11 procent dla szyby podwójnej i odpowiednio o 20 procent dla szyby potrójnej.


Lepsza klasyfikacja energetyczna na potrzeby rynków eksportowych

W krajach takich jak Dania, w których obowiązują określone wskaźniki determinujące klasyfikację energetyczną okien (Window Energy Ratings), samo zastosowanie szkła termoizolacyjnego ECLAZ® i ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER umożliwia często skok o dwie klasy efektywności w górę.Producenci okien, którzy w ten sposób optymalizują swoje produkty, zyskują silną przewagę konkurencyjną – zwłaszcza gdy na rynkach eksportowych wymagane jest udokumentowane przestrzeganie zdefiniowanych wskaźników. Niezawodnym narzędziem do wykonywania wymaganych w tym celu obliczeń jest aplikacja Caluwin. Jest ona dostępna online pod adresem www.caluwin.com oraz w sklepach z aplikacjami mobilnymi na urządzenia z systemem iOS i Android. Narzędzie zostało opracowane przez SWISSPACER, a wykonane przez firmę Sommer Informatik GmbH przy wsparciu technicznym BAUWERK-Ingenieurbüro für Bauphysik. Rdzeń obliczeniowy programu jest certyfikowany przez ift Rosenheim, a obliczenia zostały zweryfikowane i potwierdzone przez różne stowarzyszenia międzynarodowe.